هوش مالی

دسته بندی :دسته‌بندی نشده 5 شهریور 1401 733

هوش مالی

نویسنده: رابرت کیوساکی

هوش مالی رابرت کیوساکی

 

جهت دانلود کتاب صوتی هوش مالی اینجا را کلیک کنید

 

کتاب هوش مالی به شما راه کارهایی برای پولدار شدن ارائه نمی کند!

بلکه هوش مالی شما را تقویت می کند تا بتوانید بهترین تصمیم ها را برای زندگی تان بگیرید.

از نظر رابرت هوش مالی باعث می شود مردم توانایی پردازش اطلاعات مالی را داشته باشند تا بتوانند ان را تبدیل به دانش مالی بکنند. بیشتر مردم هوش مالی مورد نیاز برای پذیرش مسئولیت زندگی خودشان را ندارند.

یکی از مهم ترین قدم های ثروتمند شدن استفاده به موقع از فرصت ها است. این کتاب هم برای شما یک فرصت است. یادتان باشد بزرگ فکر کنید تا موفق بشوید.

اطلاعات در مقابل تحصیلات

نویسنده: رابرت کیوساکی

از نظر نویسنده این کتاب از اینکه در سیستم اموزشی ما، اموزش مالی وجود ندارد واقعا جای تاسف دارد.

با این حجم از اطلاعات امروزی، اگر اموزش کافی در کنارش نباشد نمی توانیم به دانش کافی برسیم. مردم بدون دانش کافی با مشکلات زیادی روبرو هستند.

مردم وقتی دانش کافی نداشته باشند یا خانه می خرند و یا پول پس انداز می کنند و فکر می کنند سرمایه گذاری درستی انجام داده اند.

مردم باید فرق بدهی خوب و بدهی بد را بشناسند. مردم باید بدانند چرا ثروتمند ترین فرد دنیا سرمایه گذاری های متفاوتی ندارد.

ایا پول شما را ثروتمند می کند؟

نویسنده: رابرت کیوساکی

من زمانیکه پسر جوانی بودم، اولین سرمایه گذاری ام را روی طلا انجام دادم.

فکر می کردم طلا پول نقد است و امکان ضرر در ان وجود ندارد. سال 1972 شروع به خرید سکه های قدیمی کردم. هر اونس طلا تقریبا 70 دلار بود.

سال 1980 هر اونس طلا 800 دلار ارزش پیدا کرده بود. مردم هجوم اورده بودند به خرید طلا، شایع شده بود هر اونس تا 2500 هم می رسد. من هم صبر کردم تا سود بیشتری بدست بیاورم.

اما یک سال بعد قیمت به زیر 500 دلار رسید. من سکه هایم را فروختم، سود کمتری به دست اوردم اما فهمیدم این پول و طلا نیستند که باعث ثروتمند شده می شوند، بلکه هوش و دانش است که باعث ثروت می شود.

 

جهت دانلود کتاب صوتی هوش مالی اینجا را کلیک کنید

 

این یک فرمول جادویی نیست

این کتاب در مورد راه های سریع پول دار شدن نیست بلکه در مورد پنج هوش مالی اصلی است که برای ثروتمند شدن نیاز است.

راه حل های ضعیف برای مشکلات مالی

نویسنده: رابرت کیوساکی

خیلی از افراد فکر می کنند اگر پول زیادی داشته باشند مشکلاتشان حل می شود. کمتر کسی می داند داشتن پول خیلی زیاد باعث مشکلات مالی بیشتر می شود.

پول به تنهایی باعث رفع مشکلات نمی شود. مثل پول دادن به افراد فقیر است، اینکار باعث رفع فقر انها نمی شود فقط باعث می شود تعداد انها بیشتر بشود.

کار زیاد هم باعث ثروتمند شدن نمی شود. این همه افرادی که سخت کار می کنند و هر روز بدهی انها بیشتر می شود و هر روز برای داشتن پول بیشتر باید بیشتر هم کار کنند.

تحصیلات هم باعث رفع مشکلات مالی نمی شود. خیلی از افراد تحصیلکرده نمی توانند حتی نیازهای روزمره خودشان را تامین کنند و حتی پولی هم برای بازنشستگی ندارند.

راه حل مشکلات مالی چیست؟

هوش مالی حلال مشکلات است. چه بخواهید و چه نخواهید پول روی کیفیت زندگی شما تاثیر می گذارد.

افرادی که همیشه مینالند که پول کافی ندارند، قرض و بدهی دارند، نمی توانند خانه بخرند، هزینه تعمیر ماشین ندارند.

اگر نتوانند از هوششان استفاده کنند این مشکلات حل نمی شود و به مرور زمان بیشتر هم می شود.

حل کردن مشکلات مالی یعنی باهوش تر شدن شما

نویسنده: رابرت کیوساکی

اگر مشکلاتت را به موقع حل کنی هوش مالی ات را تقویت میکنی و باعث رشد مالی ات می شود.

خیلی از افراد برای رفع کمبودهای مالی دنبال بدهی و وام می روند و باز برای جبران انها بدهی های جدید برای خودشان درست می کنند؛ این رفتارها برای این است که بجای حل مسئله، صورت مسئله را پاک می کنید.

با حل نکردن مشکلات مالی باعث بزرگتر شدن انها می شوید.

اما اگر برای رفع مشکلات فکر کنید باعث می شود هوش مالی تان رشد کند. حل کردن مسائل مالی شبیه ریاضی است.

اگر تمرین حل نکنید نمی توانید مسئله حل کنید و در نهایت نمی توانید نمره قبولی بیاورید. شروع ریاضی 2+2 است، افرادی در حل مسائل موفق می شوند که در این مرحله توقف نکنند.

 

جهت دانلود کتاب صوتی هوش مالی اینجا را کلیک کنید

 

چرا ثروتمندان پولدار تر می شوند؟

نویسنده: رابرت کیوساکی

پولدارها پولدار تر می شوند چون از مشکلات مالی درس می گیرند وبه انها به چشم یک فرصت نگاه می کنند.

انها می دانند هر چه مشکلات بزرگتری را حل کنند پول بیشتری به دست می اورند. بجای تلاش بیهوده یا فرار از مشکلات از هوششان استفاده می کنند؛ به همین دلیل ثروتمند تر می شوند.

نحوه ی مدیریت مالی در قشر فقیر

فقرا مشکلات مالی را فقط مشکل می بینند. انها فکر می کنند قربانی هستند و اگر پول بیشتری داشتند مشکلات مالی انها هم حل می شد.

انها نمی دانند طرز فکرشان نسبت به پول باعث فقر انها شده است. ناتوانی انها در حل مشکلات یا فرار از مشکلات مالی باعث بزرگتر شدن مشکلات می شود.

نحوه مدیریت مالی در قشر متوسط

این قشر فکر می کنند باید شغل مطمعنی داشته باشند. فکر می کنند باید ان قدر پول داشته باشند تا فقیر نشوند.

خانه می خرند و با احتیاط پیش می روند. برای بازنشستگی خود سهام ، اوراق بهادار و پس انداز دارند. معمولا این قشر به اندازه کافی پول در می اورند و امنیت شغلی دارند.

این قشر فکر می کنند می توانند با هوش دانشگاهی و شغل خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

انها به جای کارافرین شدن برای کار افرینان کار می کنند. به جای سرمایه گذاری، پولشان را در اختیار کارشناسان قرار می دهند تا برایشان سرمایه گزاری کنند.

نحوه مدیریت مالی در قشر ثروتمند

اگر ثروتمندان راه حلی برای مشکلات مالی شان نداشته باشند از ان فرار نمی کنند بلکه دنبال متخصصی می گردند تا کمک شان کنند، از این طریق انها هوشمند تر می شوند. دانش و تجربه شان را بیشتر می کنند. و سعی می کنند با این روش ثروتمند تر بشوند.

هوش مالی در مقابل ضریب هوش مالی

نویسنده: رابرت کیوساکی

شاید یک نفر از نظر ضریب هوشی نابغه باشد، اما هوش مالی خوبی نداشته باشد. کسی هوش مالی بهتری دارد که می تواند از پولش بهتر مراقبت کند.

مثلا: اگر 100 هزار دلار درامد داشته باشد و 20 درصد مالیات پرداخت کند، در مقابل کسی که 100 هزار دلار درامد دارد ولی 50 درصد مالیات می دهد، ضریب هوش مالی بیشتری دارد.

 

جهت دانلود کتاب صوتی هوش مالی اینجا را کلیک کنید

 

 

سنجش هوش مالی:

ضریب هوش مالی1 : درامد بیشتر

کسی پول بیشتری در می اورد که هوش مالی بیشتری دارد. یک نفر ممکن است از نظر تحصیلات دانشگاهی در حد یک نابغه باشد اما هوش مالی خوبی نداشته باشد.

پدر من همینطور بود او فردی تحصیل کرده و استاد دانشگاه بود، اما در مورد کسب و کار و هوش مالی عملکرد خوبی نداشت.

ضریب هوش مالی2 : حفاظت از پول

یک واقعیت ساده این است که دولت ها به شکل قانونی پولمان را در قالب مالیات از ما می گیرند. کسانیکه ضریب هوشی بالاتری دارند مالیات کمتری پرداخت می کنند.

یا اینکه برای خرید محصولات یا مواد اولیه، روش هایی را به کار ببریم که هزینه کمتری پرداخت کنیم. کسانیکه در نهایت سود خالص بیشتری از کسب و کارشان به دست می اورند در واقع از پولشان حفاظت می کنند و ضریب هوش مالی بیشتری دارند.

ضریب هوش مالی3: بودجه بندی پول

نویسنده: رابرت کیوساکی

خیلی از افراد پول خوبی در می اورند اما پول کمی برایشان می ماند.

به طور مثال: کسیکه سالانه 70 هزار دلار درامد دارد و همه ان را خرج می کند در مقایسه با کسیکه 30 هزار دلار درامد دارد و با 25 هزار دلار خوب زندگی میکند و 5 هزار دلار ان را هم پس انداز می کند هوش مالی خوبی برای برنامه ریزی و بودجه بندی پول ندارد.

توانایی داشتن زندگی خوب همراه با پس انداز کردن با هر مقدار درامدی که داشته باشید نیازمند هوش مالی بالایی است. باید طوری برنامه ریزی کنید که همیشه یک مقدار پول مازاد داشته باشید.

ضریب هوش مالی4 : اهرم کردن پول

مازاد پول هایتان را باید در جایی سرمایه گذاری کنید. سرمایه گذاری در صندوق ها و بانک ها کمترین سود را به شما پرداخت می کند و نیاز به چندان هوش مالی ندارد؛ چون هر کسی می تواند این کار را انجام بدهد. کسانیکه با سرمایه گذاری درصد بیشتری سود به دست می اورند هوش بهتری دارند.

اکثر افراد فکر می کنند با سرمایه گذاری در زمینه های دیگر ریسک زیادی باید بکنند در صورتیکه اینطور نیست. در ادامه این کتاب توضیح می دهم چطور با کمترین ریسک سودهای زیادی به دست بیاورید و کمترین مالیات را پرداخت کنید. همه ی این مسائل نیازمند هوش مالی است.

ضریب هوش مالی 5 : افزایش اطلاعات مالی

قبل از اینکه از سرمایه گزاری ها سودی به دست بیاورید باید راه های محافظت از پولتان را بلد باشید.

کسانیکه سرمایه شان را به دیگران می دهند تا برایشان کار کنند و یا مشکلاتشان را به کارشناسان و متخصصان واگذار می کنند، هیچ وقت نمی توانند هوش مالی شان را تقویت کنند و از ان مشکلات درس بگیرند.

 

جهت دانلود کتاب صوتی هوش مالی اینجا را کلیک کنید

نرم افزار دایره طلایی سهام معرفی و شناسایی بهترین سهام بنیادی

 

Be sure to read the following:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: